baner z logiem projektu pn. Partnerstwo regionalne JST i NGO na rzecz sektora turystyki w woj. zachodniopomorskim

I Turystyczno-Przyrodniczy Maraton Kajakowy UNIEŚĆ 2017

Na wzór maratonów Turystyczno–Przyrodniczych organizowanych na rzece Drawie, których pomysłodawcą jest pan Andrzej Górski w dniu 30.04.2017r. został zorganizowany I Turystyczno-Przyrodniczy Maraton na rzece Unieść.
Organizatorami imprezy były: osoby zajmujące się na co dzień kajakarstwem, Włodzimierz Zimnowłocki pełniącym rolę Komandora Spływu oraz Gminna Organizacja Turystyczna w Sianowie.
Honorowymi patronatami imprezy zgodzili się zostać:
1.    Starosta Powiatowy w Koszalinie
2.    Burmistrz Gminy i Miasta w Sianowie
3.    Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna w Szczecinie

Zainteresowanie  spływem kajakowym przeszło oczekiwania organizatorów. Początkowo zgłosiło się 88 osób. Zmienna pogoda sprawiła, że w maratonie uczestniczyło 64 kajakarzy, którzy deklarowali się przepłynąć trasę na dystansie około 25 km w czasie do 6 godzin. W rzeczywistości jednak zajęło to im średnio około 4 godzin. Spływ rozpoczął się z parkingu leśnego przy rzece Unieść w okolicy Maszkowa, a zakończył w Osiekach na przystani przy jeziorze Jamno. Oficjalnego otwarcia maratonu dokonał Burmistrz Gminy Marcin Posmyk.

Pamiątkowe statuetki Burmistrza Gminy i Miasta w Sianowie zostały przyznane:
•    Absolutnym rekordzistom maratonu Natalii Kurzyńskiej i Markowi Sobolewskiemu, którzy przepłynęli trasę w 2 godziny 36 min i 16 sek.
•    Najmłodszemu uczestnikowi maratonu  Kajetanowi Dymeckiemu (12 lat).
•    Osadzie, która zebrała z rzeki  najwięcej śmieci – Przemysławowi Szocik i Pawłowi Rak
Przyznano również dodatkowe wyróżnienie dla osady, która pokonała maraton mimo wielu wywrotek, które zdarzyły się im na trasie. Byli to Edward Samert i Tomasz Bojarowicz. Otrzymali oni specjalną nalewkę komandora spływu.

Maraton zakończył się w Osiekach na przystani przy jeziorze Jamno. Dla wszystkich przygotowano gorącą zupę (kapuśniak) i kiełbaski, które pieczono na ognisku oraz zabawę i śpiewy z gitarą przy ognisku.
Prezentację z imprezy można obejrzeć na stronie https://youtu.be/a617HYRE648

 
Tekst: Instruktor kajakowy Włodzimierz Zimnowłocki
Zdjęcia Waldemar Kosowski i Mariola Kasprzak