baner z logiem projektu pn. Partnerstwo regionalne JST i NGO na rzecz sektora turystyki w woj. zachodniopomorskim

Regionalny System Informacji Turystycznej

W dniach 13-14 czerwca br. w Pałacu Siemczyno odbyło się spotkanie warsztatowo-konsultacyjne dotyczące rozwijania Regionalnego Systemu Informacji Turystycznej (RSIT). Uczestnicy spotkania w Siemczynie przedstawili wiele istotnych spostrzeżeń i trafnych uwag na temat problemów jakie towarzyszą pracy biur informacji turystycznej, a także jednostkom i organizacjom zajmującym się promocją turystyczną. Wszystkie te spostrzeżenia będą ważnymi wskazówkami przy wdrażaniu RSIT.

Odpowiedzią na niektóre zgłoszone uwagi i wnioski dotyczące kwalifikacji zawodowych pracowników biur informacji turystycznej oraz szkoleń podnoszących te kwalifikacje będzie zapewne przygotowany przez ZROT projekt pn. „Kadry regionalnego systemu informacji turystycznej”, który przewiduje systemowe działania edukacyjne na dwóch poziomach, tj.:
•    szkolenia osób i nadania im kwalifikacji zawodowych dla zawodu „pracownik informacji turystycznej”,
•    szkolenia specjalistyczne, rozszerzające kwalifikacje zawodowe osób posiadających już tytuł „pracownika informacji turystycznej” – przewidziano 5 specjalności zgodnych ze spisem zawodów, a przydatnych w działalności pracowników informacji turystycznej i działów promocji.
Wszystkie planowane szkolenia ww projekcie będą się kończyć egzaminem, a absolwenci otrzymają certyfikowane dyplomy zgodne z wymaganiami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Aby uzyskać pełniejszy obraz problemów dotyczących funkcjonowania zarówno biur informacji turystycznej, jak i działów promocji turystycznej, oraz zapewnić dobry przepływ informacji, przygotowaliśmy Ankietę zgłoszeniową dotyczącą systemu Informacji Turystycznej (załącznik). Prosimy Państwa o wypełnienie załączonej tabeli i przesłanie jej na adres ZROT (ul. Partyzantów 1, 70-222 Szczecin) lub drogą mailową - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Innym działaniem, które pomoże w funkcjonowaniu biur informacji turystycznej oraz w promowaniu atrakcyjności turystycznej będzie wspólne redagowanie treści regionalnego portalu turystycznego www.pomorzezachodnie.travel przygotowanego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Jego celem jest gromadzenie i rozpowszechnianie informacji o atrakcjach i produktach turystycznych, zasobach architektonicznych i przyrodniczych, jak i o ofercie kulturalnej, wypoczynkowej, gastronomicznej, noclegowej i wszelkiej innej przydatnej turyście. Jego zawartość i wykorzystanie w działalności promocyjnej będzie zależała od zaangażowania zespołu redakcyjnego. Dlatego stopniowo będziemy zapraszać do współpracy w ramach zespołu redaktorów terenowych, a następnie przeprowadzać szkolenia z obsługi panelu administracyjnego służącego do wprowadzania informacji.

Do pobrania:
Ankieta zgłoszeniowa dotycząca systemu Informacji Turystycznej